Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18LC801-I/PT
Microchip Technology
Not Required(kB) ROMless PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18C Series PIC18LC801 80 Pin 25MHz 5V 80-TQFP
SOT-23
PIC18LC801-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 25(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | TQFP |
| Number of Timers - General Purpose | 4 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 26 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Total Internal Ram Size | 1.5KB(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.2(V) |
| Programmable | No |
| Maximum Expanded Memory Size | 2MB |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of I/Os | 47 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18LC801 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 18C |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18LC801 |
| Pin Count | 80 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 37 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Memory Type | OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | Not Required(kB) |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 25 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 0 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Number of Programmable I/O | 47 |
| Number of ADC Channels | 12 Channel |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 12 mm |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.29000 | $5.29 |
| 25 | $5.09840 | $127.46 |
| 100 | $4.89250 | $489.25 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
