Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89C51CC03CA-RDTUM
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH 80C51 8-Bit Microcontroller AT89C CAN Series AT89C51CC03 64 Pin 60MHz 5V 64-LQFP
SOT-23
AT89C51CC03CA-RDTUM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-VQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 36 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | AT89C51 |
| Instruction Set Architecture | C51 |
| Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.45mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Package Type | VQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Interface Type | SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AT89C51 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 37 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AT89C CAN |
| Published | 2001 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3V SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | AT89C51CC03 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3.3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 2.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 60 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 8051 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Height | 1.6 mm |
| Width | 10.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.88000 | $7.88 |
| 25 | $7.23080 | $180.77 |
| 100 | $6.54050 | $654.05 |
Packaged in a 64-LQFP format. There are 36 I/Os on the Microcontroller. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a memory type of FLASH in its program memory. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. AT89C CAN series components belong to this electrical component. Its program memory size is 64KB 64K x 8. With a 80C51 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. Input voltage for the chip is 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. The part owns 64kB memory size. You can find alternatives through the base part number AT89C51CC03. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 60MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 64 pins. The clock has 3 timers or counters on it. In addition, it comes with a 8051 core architecture.
64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology AT89C51CC03CA-RDTUM Microcontroller applications.
Volt meter
Ipod
Digital TVs
Smoke alarms
Missile control
Refrigerators
Heater/Fan
Temperature sensing and controlling devices
Walkie talkies
Sonography (Ultrasound imaging)
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
