Welcome to Hotenda.com Online Store!

S9S12G128F0MLH
NXP USA Inc.
128KB 128K x 8 FLASH 12V1 16-Bit Microcontroller HCS12 Series S9S12G128 5V 64-LQFP
SOT-23
S9S12G128F0MLH Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | HCS12 |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | S9S12G128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.13V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 54 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.13V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 12V1 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | CANbus, IrDA, LINbus, SCI, SPI |
| Supply Current-Max | 23mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| ROM (words) | 131072 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| CPU Family | CPU12 |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.69000 | $6.69 |
| 10 | $6.09600 | $60.96 |
| 25 | $5.84240 | $146.06 |
| 100 | $5.15620 | $515.62 |
| 800 | $4.57200 | $3657.6 |
The MC9S12G-Family is a 16-bit automotive microcontroller product line that has been developed for cheap cost, excellent performance, and few pins. High-end 8-bit microcontrollers and high-performance 16-bit microcontrollers, like the MC9S12XS-Family, are designed to be bridged by this family. Target markets for the MC9S12G-Family include general automotive applications that demand CAN or LIN/J2602 connectivity. Body controllers, occupant detection, door modules, seat controllers, RKE receivers, smart actuators, lighting modules, and smart junction boxes are typical examples of these applications.
Many of the features present in the MC9S12XS- and MC9S12P-Families are also used by the MC9S12G-Family, including error correction code (ECC) on flash memory, a quick analog-to-digital converter (ADC), and a frequency modulated phase locked loop (IPLL) that enhances EMC performance.
S12 CPU core
Up to 240 Kbyte on-chip flash with ECC
Up to 4 Kbyte EEPROM with ECC
Up to 11 Kbyte on-chip SRAM
Phase locked loop (IPLL) frequency multiplier with internal filter
4–16 MHz amplitude controlled Pierce oscillator
1 MHz internal RC oscillator
Timer module (TIM) supporting up to eight channels that provide a range of 16-bit input capture, output compare, counter, and pulse accumulator functions
Pulse width modulation (PWM) module with up to eight x 8-bit channels
Up to 16-channel, 10 or 12-bit resolution successive approximation analog-to-digital converter (ADC)
Up to two 8-bit digital-to-analog converters (DAC)
Up to one 5V analog comparator (ACMP)
Up to three serial peripheral interface (SPI) modules
Up to three serial communication interface (SCI) modules supporting LIN communications
Up to one multi-scalable controller area network (MSCAN) module (supporting CAN protocol 2.0A/B)
On-chip voltage regulator (VREG) for regulation of input supply and all internal voltages
Autonomous periodic interrupt (API)
Precision fixed voltage reference for ADC conversions
Optional reference voltage attenuator module to increase ADC accuracy
Power Management
Consumer Electronics
Portable Devices
Industrial
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
