Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT87C51RC2-SLSUL
Microchip Technology
32KB 32K x 8 OTP 80C51 8-Bit Microcontroller 87C Series AT87C51RC2 44 Pin 3V 44-LCC (J-Lead)
SOT-23
AT87C51RC2-SLSUL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Number of Terminals | 44 |
| Data Converters | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT87C51RC2 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 87C |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | AT87C51RC2 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 30/20MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 80C51 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 30 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| ROM (words) | 32768 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 60MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 512 |
| ROM Programmability | OTPROM |
| Length | 16.55mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.55 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.62000 | $5.62 |
| 500 | $5.5638 | $2781.9 |
| 1000 | $5.5076 | $5507.6 |
| 1500 | $5.4514 | $8177.1 |
| 2000 | $5.3952 | $10790.4 |
| 2500 | $5.339 | $13347.5 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
