Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16LF1823-I/SL
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1823 14 Pin 32MHz 2.3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16LF1823-I/SL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.25mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5 → 3.6 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 12 I/O |
| Interface Type | EUSART, MI2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16LF1823 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16LF1823 |
| Pin Count | 14 |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 12 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3.5KB 2K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.25mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.11000 | $1.11 |
| 25 | $1.01960 | $25.49 |
| 100 | $0.92700 | $92.7 |
The package is 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-shaped. There are 12 I/O ports on this device. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® XLP™ 16F series components make up this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 3.5KB 2K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 14 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. This Microcontroller chip is powered by 2.3V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. The part owns 3.5kB memory size. PIC16LF1823 is the base part number that you can use to find alternatives. MCU's frequency is 32MHz. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel NO. It is possible to access the 14 pins on the chip through the 14 pins. The clock has 3 timers or counters on it. It counts 14 pins. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. A total of 8 ADC channels are present in this device.
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1823-I/SL Microcontroller applications.
Tape drives
Medical instruments chromatographs
Walkie talkies
Virtual reality VR robots
Information appliances
Answering machines
Automatic control
Sonography (Ultrasound imaging)
Accu-check
Computers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
