Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT32UC3C2512C-A2UT
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH AVR 32-Bit Microcontroller AVR®32 UC3 C Series AT32UC3C2512C 64 Pin 66MHz 5V 64-TQFP Exposed Pad
SOT-23
AT32UC3C2512C-A2UT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/Ethernet/I2S/SPI |
| Data Converters | A/D 11x12b, D/A 2x12b |
| Family Name | AT32 |
| Instruction Set Architecture | DSP, RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 45 I/O |
| Interface Type | CAN, SPI, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AT32UC3 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 45 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR®32 UC3 C |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3V TO 3.6V MINIMUM SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 66MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AT32UC3C2512C |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3.3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 45 |
| Speed | 66MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 11x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 Timer |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 524288 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 65536 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR32 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $10.96000 | $10.96 |
| 25 | $9.97040 | $249.26 |
| 100 | $9.02290 | $902.29 |
The AT32UC3C2512C-A2UT is a complete System-On-Chip microcontroller based on the AVR32UC RISC processor running at frequencies up to 66 MHz. AVR32UC is a high-performance 32-bit RISC microprocessor core, designed for cost-sensitive embedded applications, with particular emphasis on low power consumption, high code density, and high performance. The processor implements a Memory Protection Unit (MPU) and a fast and flexible interrupt controller for supporting modern operating systems and real-time operating systems. Using the Secure Access Unit (SAU) together with the MPU provides the required security and integrity.
High-Performance Data Transfers on Separate Buses for Increased Performance
16 Peripheral DMA Channels Improve Speed for Peripheral Communication
Windowed Watchdog Timer (WDT)
Frequency Meter (FREQM) for Accurate Measuring of Clock Frequency
Two Quadrature Decoders
Two 12-bit Digital-To-Analog Converters (DAC), with Dual Output Sample System
Four Analog Comparators
Industrial
Grid infrastructure
Enterprise systems
Enterprise projectors
Personal electronics
Tablets
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
