Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX4734ETC+T
Maxim Integrated
25ns, 20ns SP4T 800mOhm QUAD Analog Switches MAX4734 12 Pins 1nA 1.8V 12-WFQFN Exposed Pad
SOT-23
MAX4734ETC+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 800mOhm |
| Terminal Finish | TIN |
| Max Power Dissipation | 1.176W |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4734 |
| Pin Count | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 30 ns |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 90MHz |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| On-State Resistance (Max) | 800mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 56 dB |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 1nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 33pF 117pF |
| Switch Circuit | SP4T |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 25ns, 20ns |
| Charge Injection | 60pC |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 100m Ω |
| Crosstalk | -56dB @ 1MHz |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.6V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.977620 | $3.97762 |
| 10 | $3.752472 | $37.52472 |
| 100 | $3.540068 | $354.0068 |
| 500 | $3.339686 | $1669.843 |
| 1000 | $3.150648 | $3150.648 |
Similar Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
