Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX17501BATB+
Maxim Integrated
10 Terminals 4.5V 10-Pin MAX17501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 600kHz Tube 10-WFDFN Exposed Pad
SOT-23
MAX17501BATB+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2013 |
| Series | Himalaya |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX17501 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500mA |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Height | 750μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 2.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.638811 | $3.638811 |
| 10 | $3.432840 | $34.3284 |
| 100 | $3.238529 | $323.8529 |
| 500 | $3.055217 | $1527.6085 |
| 1000 | $2.882280 | $2882.28 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
