Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX1394ETB+T
Maxim Integrated
MAX1394ETB+T datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Maxim Integrated stock available on our website
SOT-23
MAX1394ETB+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 1.4815W |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX1394 |
| Pin Count | 10 |
| Polarity | Unipolar |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 2 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 416 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.5V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.5V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 416k |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 400 ksps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 49 dB |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
