Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS2450S+
Maxim Integrated
16 Bit ADC DS2450 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
DS2450S+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS2450 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | ADC |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 4 |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Min | 2.56V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
