Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS7951SBDBTRG4
Texas Instruments
12 Bit 0.5mm ADC 3.3V TSSOP
SOT-23
ADS7951SBDBTRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 30 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 30 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 11.5mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| Analog Input Voltage-Max | 5.02V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71.7 dB |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
