Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX11100EWC+
Maxim Integrated
16 Bit 0.5mm ADC 5V 12-WFBGA, WLBGA
SOT-23
MAX11100EWC+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFBGA, WLBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5.25V |
| Output Format | SERIAL |
| Conversion Time-Max | 240μs |
| Height Seated (Max) | 0.69mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
