Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXFP4N100Q
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 3 Ω @ 2A, 10V ±20V 1050pF @ 25V 39nC @ 10V 1000V TO-220-3
SOT-23
IXFP4N100Q Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | HiPerFET™ |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 3Ohm |
| Terminal Finish | Pure Tin (Sn) |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Pin Count | 3 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 150W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 150W |
| Case Connection | DRAIN |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3 Ω @ 2A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 1.5mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1050pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 39nC @ 10V |
| Rise Time | 15ns |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1000V |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 32 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 4A |
| Threshold Voltage | 5V |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 4A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1kV |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 700 mJ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.96000 | $5.96 |
| 50 | $4.79260 | $239.63 |
| 100 | $4.36650 | $436.65 |
| 500 | $3.53580 | $1767.9 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
