Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXFH6N100
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 2 Ω @ 500mA, 10V ±20V 2600pF @ 25V 130nC @ 10V 1000V TO-247-3
SOT-23
IXFH6N100 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | HiPerFET™ |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 2Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED |
| HTS Code | 8541.29.00.95 |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Voltage - Rated DC | 1kV |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Current Rating | 6A |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 180W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 180W |
| Case Connection | DRAIN |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2 Ω @ 500mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 2.5mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2600pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 130nC @ 10V |
| Rise Time | 40ns |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1000V |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 60 ns |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 6A |
| Threshold Voltage | 4.5V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 6A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1kV |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 24A |
| Dual Supply Voltage | 1kV |
| Recovery Time | 250 ns |
| Nominal Vgs | 4.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.940550 | $0.94055 |
| 10 | $0.887311 | $8.87311 |
| 100 | $0.837086 | $83.7086 |
| 500 | $0.789703 | $394.8515 |
| 1000 | $0.745003 | $745.003 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
