DSA80C100PB
DSA80C100PB
DSA80C100PB
IXYS
SOT-23
DSA80C100PB Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 28 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Number of Pins 3
Diode Element Material SILICON
PackagingTube
Published 2004
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Max Operating Temperature175°C
Min Operating Temperature -55°C
Additional FeatureFREEWHELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
HTS Code8541.10.00.80
Subcategory Rectifier Diodes
Terminal Position SINGLE
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Pin Count3
Qualification StatusNot Qualified
Number of Elements 2
Element ConfigurationCommon Cathode
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr 700μA @ 100V
Power Dissipation250W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 910mV @ 40A
Forward Current40A
Max Reverse Leakage Current 700μA
Operating Temperature - Junction -55°C~175°C
Max Surge Current400A
Application SOFT RECOVERY
Forward Voltage730mV
Max Reverse Voltage (DC) 100V
Average Rectified Current40A
Number of Phases 1
Peak Reverse Current700μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 100V
JEDEC-95 Code TO-220AB
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Max Forward Surge Current (Ifsm) 400A
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2402 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSA80C100PB Product Details
DSA80C100PB Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 730mV to operate the device.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 400A should be the rule.In the case of 40A forward voltage, the device will operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 700μA.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 700μA, which is the current coming from that semiconductor device.Due to its primary action, this electronic or electrical device produces 250W of heat (energy loss).
DSA80C100PB Features
730mV forward voltage