MUR2X100A04
MUR2X100A04
MUR2X100A04
GeneSiC Semiconductor
SOT-23
MUR2X100A04 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
PackagingBulk
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr 25μA @ 400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 100A
Operating Temperature - Junction -55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Max Reverse Voltage (DC) 400V
Average Rectified Current200A