Welcome to Hotenda.com Online Store!

IDT71V2556S166PFI8
Integrated Device Technology (IDT)
2.53.3V V -- 100 Pin Memory IC -- Series IDT71V2556 20mm mm
SOT-23
IDT71V2556S166PFI8 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.B.2.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | PIPELINED ARCHITECTURE |
| HTS Code | 8542.32.00.41 |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 166MHz |
| Base Part Number | IDT71V2556 |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 4.5Mb (128K x 36) |
| Memory Type | RAM, SRAM |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Supply Current-Max | 0.36mA |
| Access Time | 3.5ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 128KX36 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 36 |
| Write Cycle Time - Word, Page | -- |
| Standby Current-Max | 0.045A |
| Memory Density | 4718592 bit |
| Access Time (Max) | 3.5 ns |
| I/O Type | COMMON |
| Standby Voltage-Min | 3.14V |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Memory from Integrated Device Technology (IDT) and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
