Welcome to Hotenda.com Online Store!

M27C1001-12F6
STMicroelectronics
5V V Through Hole 32 Pin Memory IC M27C1001 1 Mb kb 42.04mm mm 50mA mA
SOT-23
M27C1001-12F6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-CDIP (0.600, 15.24mm) Window |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | 00.1.142 |
| Technology | EPROM - UV |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 120GHz |
| Base Part Number | M27C1001 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Voltage | 5V |
| Memory Size | 1Mb 128K x 8 |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Access Time | 120ns |
| Memory Format | EPROM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 128KX8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Density | 1 Mb |
| Standby Current-Max | 0.0001A |
| I/O Type | COMMON |
| Height | 4.5mm |
| Length | 42.04mm |
| Width | 13.36mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.068403 | $3.068403 |
| 10 | $2.894720 | $28.9472 |
| 100 | $2.730868 | $273.0868 |
| 500 | $2.576290 | $1288.145 |
| 1000 | $2.430463 | $2430.463 |
Similar Memory from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
