Welcome to Hotenda.com Online Store!

IR3837MTR1PBF
Infineon Technologies
7V 17-Pin IR3837MPBF DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 225kHz~1.65MHz Tape & Reel (TR) 14A 17-VQFN
SOT-23
IR3837MTR1PBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 17-VQFN |
| Number of Pins | 17 |
| Supplier Device Package | 17-PQFN (5x6) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | SupIRBuck® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | IR3837MPBF |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 14.4V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 14A |
| Operating Supply Voltage | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 14A |
| Max Output Voltage | 14.4V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Frequency - Switching | 225kHz~1.65MHz |
| Max Input Voltage | 16V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 600mV |
| Voltage - Output (Max) | 14.4V |
| Height | 950μm |
| Length | 6mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
