Welcome to Hotenda.com Online Store!

SC4519HSETRT
Semtech Corporation
8 Terminals 4.4V 8-Pin SC4519 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 600kHz Tape & Reel (TR) 3A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
SOT-23
SC4519HSETRT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Silver (Ag) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH CURRENT MODE CONTROL |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | SC4519 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Output Voltage | 1.2V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 5.5A |
| Voltage - Input (Min) | 4.4V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 3A |
| Quiescent Current | 100μA |
| Max Output Voltage | 20.4V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Dropout Voltage | 220mV |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.760793 | $3.760793 |
| 10 | $3.547917 | $35.47917 |
| 100 | $3.347092 | $334.7092 |
| 500 | $3.157634 | $1578.817 |
| 1000 | $2.978900 | $2978.9 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Semtech Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
