Welcome to Hotenda.com Online Store!

IR1166STRPBF
Infineon Technologies
Surface Mount Cut Tape (CT) Obsolete EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 1 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) IR1166SPBF Low-Side
SOT-23
IR1166STRPBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -25°C~125°C TJ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2008 |
| Series | SmartRectifier™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 5Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | MOSFET Drivers |
| Max Power Dissipation | 970mW |
| Voltage - Supply | 11.4V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Frequency | 500kHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IR1166SPBF |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 200V |
| Max Output Current | 4A |
| Operating Supply Current | 65mA |
| Power Dissipation | 970mW |
| Output Current | 1A |
| Max Supply Current | 65mA |
| Propagation Delay | 80 ns |
| Input Type | Non-Inverting |
| Turn On Delay Time | 80 ns |
| Topology | Flyback |
| Rise Time | 181ns |
| Fall Time (Typ) | 44 ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 21ns 10ns |
| Interface IC Type | BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Output Peak Current Limit-Nom | 4A |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1A 4A |
| High Side Driver | NO |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 2V 2.15V |
| Turn Off Time | 0.065 μs |
| Height | 1.4986mm |
| Length | 4.9784mm |
| Width | 3.9878mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.399652 | $0.399652 |
| 10 | $0.377030 | $3.7703 |
| 100 | $0.355689 | $35.5689 |
| 500 | $0.335555 | $167.7775 |
| 1000 | $0.316561 | $316.561 |
Similar PMIC - Gate Drivers from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
