MBR2X080A120
MBR2X080A120
MBR2X080A120
GeneSiC Semiconductor
SOT-23
MBR2X080A120 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
PackagingBulk
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr 3mA @ 120V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880mV @ 80A
Operating Temperature - Junction -40°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
Max Reverse Voltage (DC) 120V
Average Rectified Current80A