Welcome to Hotenda.com Online Store!

PAM2304AABADJ
Diodes Incorporated
5 Terminals 23-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) SOT-23-5
SOT-23
PAM2304AABADJ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Number of Pins | 23 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 600mV |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency | 3MHz |
| Height | 1mm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 1.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.558588 | $1.558588 |
| 10 | $1.470365 | $14.70365 |
| 100 | $1.387137 | $138.7137 |
| 500 | $1.308620 | $654.31 |
| 1000 | $1.234547 | $1234.547 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
