Welcome to Hotenda.com Online Store!

CS51412GDR8G
ON Semiconductor
8 Terminals 4.5V 8-Pin CS51412 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
CS51412GDR8G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | CURRENT |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 296kHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS51412 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.27V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT/VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output (Max) | 38V |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.890629 | $1.890629 |
| 10 | $1.783613 | $17.83613 |
| 100 | $1.682653 | $168.2653 |
| 500 | $1.587409 | $793.7045 |
| 1000 | $1.497555 | $1497.555 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
