Welcome to Hotenda.com Online Store!

BSS138TA
Diodes Incorporated
BSS138TA datasheet pdf and Transistors - FETs, MOSFETs - Single product details from Diodes Incorporated stock available on our website
SOT-23
BSS138TA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 7.994566mg |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 3.5Ohm |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Voltage - Rated DC | 50V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Current Rating | 200mA |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation-Max | 300mW Ta |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 360mW |
| Turn On Delay Time | 20 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5 Ω @ 220mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250μA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 50pF @ 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA Ta |
| Rise Time | 10ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 200mA |
| Threshold Voltage | 1.5V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 0.2A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 50V |
| Nominal Vgs | 1.5 V |
| Feedback Cap-Max (Crss) | 8 pF |
| Height | 1mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.45000 | $0.45 |
| 500 | $0.4455 | $222.75 |
| 1000 | $0.441 | $441 |
| 1500 | $0.4365 | $654.75 |
| 2000 | $0.432 | $864 |
| 2500 | $0.4275 | $1068.75 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
