Welcome to Hotenda.com Online Store!

AP1635SG-13
Diodes Incorporated
8 Terminals 2.2V 8-Pin AP1635 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 700kHz Tape & Reel (TR) 1.2A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
AP1635SG-13 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 850.995985mg |
| Operating Temperature | -25°C~80°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AP1635 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.2V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1.2A |
| Max Output Voltage | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 2V |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.735802 | $2.735802 |
| 10 | $2.580946 | $25.80946 |
| 100 | $2.434854 | $243.4854 |
| 500 | $2.297032 | $1148.516 |
| 1000 | $2.167012 | $2167.012 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
