Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADP3088ARM-REEL7
Hotenda
8 Terminals 8-Pin ADP3088 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Cut Tape (CT) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
ADP3088ARM-REEL7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADP3088 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 10.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.4A |
| Operating Supply Voltage | 11V |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 750mA |
| Max Output Voltage | 10.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Max Input Voltage | 11V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency | 1MHz |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
