Welcome to Hotenda.com Online Store!

AP1501-50K5L-13
Diodes Incorporated
5 Terminals 5-Pin AP1501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Cut Tape (CT) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
SOT-23
AP1501-50K5L-13 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AP1501 |
| Pin Count | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 80 % |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 3A |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 5V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Max Input Voltage | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 5V |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency | 150kHz |
| Height | 15.88mm |
| Length | 10.54mm |
| Width | 4.85mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.501975 | $0.501975 |
| 10 | $0.473561 | $4.73561 |
| 100 | $0.446756 | $44.6756 |
| 500 | $0.421468 | $210.734 |
| 1000 | $0.397612 | $397.612 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
