Welcome to Hotenda.com Online Store!

AP3211HKTR-G1
Diodes Incorporated
4.5V 6-Pin DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 1.4MHz Tape & Reel (TR) 1.5A SOT-23-6
SOT-23
AP3211HKTR-G1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Weight | 14.996898mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 92 % |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Operating Supply Voltage | 23V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Operating Supply Current | 800μA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1.5A |
| Max Output Voltage | 20.7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.81V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Max Input Voltage | 23V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 810mV |
| Voltage - Output (Max) | 20.7V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.405375 | $0.405375 |
| 10 | $0.382429 | $3.82429 |
| 100 | $0.360783 | $36.0783 |
| 500 | $0.340361 | $170.1805 |
| 1000 | $0.321095 | $321.095 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
