0603HP-110EGTS
0603HP-110EGTS
0603HP-110EGTS
Delta Electronics/Components
SOT-23
0603HP-110EGTS Datasheet PDF
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 0603HP
Size / Dimension 0.055Lx0.045W 1.40mmx1.15mm
Tolerance ±2%
HTS Code8504.50.80.00
Current Rating (Amps) 1.4A
Shielding Unshielded
Number of Functions 1
Inductance 11nH
Test Frequency250MHz
DC Resistance (DCR) 54mOhm
Frequency - Self Resonant 4.1GHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 41 @ 250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 41
Inductance Frequency - Test 250MHz
Rated Current-Max 1.4A
Height Seated (Max) 0.024 0.60mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:94659 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 0603HP-110EGTS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C