PTKM25-894
PTKM25-894
PTKM25-894
API Delevan Inc.
SOT-23
PTKM25-894 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Terminal Shape WIRE
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description CYLINDRICAL PACKAGE
PackagingBulk
Series PTKM
Published 2010
Size / Dimension 1.300Diax0.650W 33.02mmx16.51mm
Tolerance ±10%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Type Toroidal
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code8504.50.80.00
Shielding YES
Number of Functions 1
Current Rating12.8A
Lead Pitch 15.24mm
Lead Length 19.05mm
Inductance 25μH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Max DC Current 12.8A
Frequency - Self Resonant 8MHz
Inductor Application POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test 1kHz
Current - Saturation 6.6A
Diameter 33.02mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:752 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About PTKM25-894
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C