0603HM-7N5EDTS
0603HM-7N5EDTS
0603HM-7N5EDTS
Delta Electronics/Components
SOT-23
0603HM-7N5EDTS Datasheet PDF
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 0603HM
Size / Dimension 0.055Lx0.031W 1.40mmx0.80mm
Tolerance ±0.5nH
HTS Code8504.50.80.00
Current Rating (Amps) 750mA
Shielding Unshielded
Number of Functions 1
Inductance 7.5nH
Test Frequency100MHz
DC Resistance (DCR) 82mOhm
Frequency - Self Resonant 6GHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 35
Inductance Frequency - Test 100MHz
Rated Current-Max 0.75A
Special Feature INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.5 NANO HENRY, Q MEASURED AT 250MHZ
Height Seated (Max) 0.024 0.60mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:69350 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 0603HM-7N5EDTS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C