ER1641-561KR
ER1641-561KR
ER1641-561KR
API Delevan Inc.
SOT-23
ER1641-561KR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Phenolic
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series ER1641
Published 2012
Size / Dimension 0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Tolerance ±10%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Axial
Type Molded
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -55°C
Current Rating (Amps) 490mA
Shielding Shielded
Current Rating490mA
Inductance 560nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 330mOhm Max
Max DC Current 490mA
Frequency - Self Resonant 210MHz
Q @ Freq 43 @ 25MHz
Lead/Base Style Axial
Inductance Frequency - Test 25MHz
Q Factor 43
Diameter 4.11mm
Length 10.414mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1156 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ER1641-561KR
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C