Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY25100SXCF
Cypress Semiconductor Corp
3.3V Fanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator 200MHz CY25100 Clock Generators 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3.13V~3.45V Tube
SOT-23
CY25100SXCF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Clock Generators |
| Voltage - Supply | 3.13V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY25100 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 25mA |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 166MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.55000 | $13.55 |
| 10 | $12.32000 | $123.2 |
| 25 | $11.39600 | $284.9 |
| 100 | $10.47200 | $1047.2 |
| 485 | $9.54800 | $4630.78 |
| 970 | $8.50080 | $8245.776 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
