Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY23EP09ZXI-1H
Cypress Semiconductor Corp
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 200MHz 220MHz CY23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tube
SOT-23
CY23EP09ZXI-1H Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Subcategory | Clock Drivers |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 220MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY23EP09 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Frequency (Max) | 200MHz 220MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 4.4 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $16.32000 | $16.32 |
| 10 | $14.84000 | $148.4 |
| 25 | $13.72720 | $343.18 |
| 192 | $12.61401 | $2421.88992 |
| 384 | $11.50099 | $4416.38016 |
| 576 | $10.75899 | $6197.17824 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
