MC12FA201G-TF
MC12FA201G-TF
MC12FA201G-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FA201G-TF Datasheet PDF
Dielectric MaterialMica
Weight 15.989131mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 200pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2482 items
MC12FA201G-TF Product Details
MC12FA201G-TF Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.To function properly, 100V needs a voltage of Rated DC.25 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
MC12FA201G-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FA201G-TF Applications
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ