Welcome to Hotenda.com Online Store!

CS5012A-BL7Z
Cirrus Logic Inc.
12 Bit Tin ADC CS5012A 5V 44-LCC (J-Lead)
SOT-23
CS5012A-BL7Z Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS5012A |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Power Dissipation | 150mW |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 73 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Conversion Time-Max | 7.2μs |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Cirrus Logic Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
