UVR2A3R3MDD1TA
UVR2A3R3MDD1TA
UVR2A3R3MDD1TA
Nichicon
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UVR2A3R3MDD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UVR
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.0099mA
Ripple Current40mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 40mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 80mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:114198 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVR2A3R3MDD1TA
The UVR2A3R3MDD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C