UCS2W330MHD1TN
UCS2W330MHD1TN
UCS2W330MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
SOT-23
UCS2W330MHD1TN Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UCS
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 450V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.694mA
Ripple Current980mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Tan Delta 0.24
Ripple Current @ Low Frequency 490mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 980mA @ 100kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3605 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCS2W330MHD1TN
The UCS2W330MHD1TN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C