LQR2G562MSEH
LQR2G562MSEH
LQR2G562MSEH
Nichicon
LQR 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.4A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LQR2G562MSEH Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount, Clamp
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LQR
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 5600μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.252 31.80mm
Voltage 400V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.48mA
Ripple Current21.4A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 21.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.96A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height 130mm
Height Seated (Max) 5.236 133.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:112 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LQR2G562MSEH Product Details
LQR2G562MSEH Overview
With a full charge, the ripple current is 29.96A @ 10kHz.If the charge is low, ripple current is 21.4A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 5.236 133.00mm.When operating at -25°C~85°C, high efficiency can be achieved.
LQR2G562MSEH Features
the ripple current is 29.96A @ 10kHz.
the ripple current is 21.4A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C