UBW1H471MHD
UBW1H471MHD
UBW1H471MHD
Nichicon
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UBW1H471MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~135°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UBW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
HTS Code8532.22.00
Capacitance 470μF
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 135°C
Leakage Current 4μA
Ripple Current1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance55mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 825mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3731 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UBW1H471MHD
The UBW1H471MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C