LLG2E471MELA25
LLG2E471MELA25
LLG2E471MELA25
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 470uF 85c 25x25x10L/S
SOT-23
LLG2E471MELA25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LLG
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 250V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.02mA
Ripple Current2A
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3A @ 50kHz
Diameter 25mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3337 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LLG2E471MELA25
The LLG2E471MELA25 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 470uF 85c 25x25x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C