5SGXEA7K1F40I2N
5SGXEA7K1F40I2N
5SGXEA7K1F40I2N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA7K1F40I2N Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXEA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.91.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3696 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXEA7K1F40I2N Product Details
5SGXEA7K1F40I2N Overview
In the package 1517-BBGA, FCBGA, this product is provided. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. A total of 696 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. There are 622000 logic elements/cells to form a fundamental building block. The supply voltage is 0.9V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.93V . The Stratix? V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix? V GX family of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. There are 696 outputs incorporated in this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 51200000. For related parts, use its base part number 5SGXEA7. A total of 234720 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 0.91.52.52.5/31.2/3V power supply that is required to operate it.