5SGXMA7N2F45C3
5SGXMA7N2F45C3
5SGXMA7N2F45C3
Intel
3.9mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1932-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA7N2F45C3 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1932-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Series Stratix® V GX
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXMA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1932
Number of Outputs 840
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 840
Number of Inputs 840
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.9mm
Length 45mm
Width 45mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4755 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXMA7N2F45C3 Product Details
5SGXMA7N2F45C3 Overview
There is a 1932-BBGA, FCBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 840 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic blocks consist of 622000 logic elements/cells. Power is provided by a 0.85V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.82V~0.88V . The Stratix? V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. The device has 840 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 51200000 RAM bits that are available with this device. Parts related to this part can be found using its base part number 5SGXMA7. This FPGA is built as an array of 234720 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply.