5SGXEA3H2F35C3N
5SGXEA3H2F35C3N
5SGXEA3H2F35C3N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA3H2F35C3N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
ECCN Code 3A001.A.7.A
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXEA3
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 432
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 432
Number of Inputs 432
Organization 12830 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 340000
Total RAM Bits 19456000
Number of LABs/CLBs 128300
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3253 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXEA3H2F35C3N Product Details
5SGXEA3H2F35C3N Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 432 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. The basic building blocks of logic contain 340000 logic elements/cells. The supply voltage is 0.85V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. With a supply voltage of 0.82V~0.88V, this device operates with ease. The Stratix? V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix? V GX family of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 432 outputs that can be used. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 19456000. You can find related parts by using the part number 5SGXEA3, which is its base part number. The FPGA is built as an array of 128300 latches or CLBs. An external power supply of 0.851.52.52.5/31.2/3V is required to power the device.