5SGSED8K3F40I3N
5SGSED8K3F40I3N
5SGSED8K3F40I3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GS Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSED8K3F40I3N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Stratix® V GS
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGSED8
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 26240 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 695000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 262400
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1249 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGSED8K3F40I3N Product Details
5SGSED8K3F40I3N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1517-BBGA, FCBGA package and X package. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 696 I/Os are available for transferring data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 695000 logic elements/cells. Power is provided by a 0.85V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. There is a 0.82V~0.88V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA belonging to the Stratix? V GS seies. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. A device such as this one has 696 outputs built into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The RAM bits that this device offer is 51200000. 5SGSED8 is the base part number that can be used to identify related parts. 262400 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. It is powered by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery, which can be purchased separately.