S4924-152J
S4924-152J
S4924-152J
API Delevan Inc.
Fixed Inductors 1.5uH 5% .12ohm Shielded SMT Induc
SOT-23
S4924-152J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Iron
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2010
Series S4924
Size / Dimension 0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 13 Inch
Shielding YES
Number of Functions 1
Depth 6.35mm
Construction Rectangular
Current Rating1.78A
Inductance 1.5μH
Test Frequency7.9MHz
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Max DC Current 1.78A
Frequency - Self Resonant 115MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 44
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 44
Case/Size Code 5225
Height 5.84mm
Height Seated (Max) 0.230 5.84mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1730 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About S4924-152J
The S4924-152J from API Delevan Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Fixed Inductors 1.5uH 5% .12ohm Shielded SMT Induc.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C