0603CS-301EGTS
0603CS-301EGTS
0603CS-301EGTS
Delta Electronics/Components
SOT-23
0603CS-301EGTS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Ceramic
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 0603CS
Size / Dimension 0.071Lx0.046W 1.80mmx1.16mm
Tolerance ±2%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Wirewound
HTS Code8504.50.80.00
Current Rating (Amps) 150mA
Shielding Unshielded
Number of Functions 1
Inductance 300nH
Test Frequency100MHz
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm
Frequency - Self Resonant 750MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 25 @ 100MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 25
Inductance Frequency - Test 100MHz
Rated Current-Max 0.15A
Height Seated (Max) 0.040 1.02mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:82611 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 0603CS-301EGTS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C