0925R-561J
0925R-561J
0925R-561J
API Delevan Inc.
Fixed Inductors .56uH 5% .23ohm Mold Shield Coil Ind
SOT-23
0925R-561J Datasheet PDF
Shape/Size Description TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~105°C
Series 0925R
Size / Dimension 0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
Tolerance ±5%
Number of Functions 1
Current Rating440mA
Lead Length 38.1mm
Inductance 560nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Max DC Current 440mA
Frequency - Self Resonant 210MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Q @ Freq 41 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 41
Q Factor 41
Diameter 2.41mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4123 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 0925R-561J
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C