Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADCMP564BRQZ
Hotenda
Surface Mount Tube 30mA mA 0.83 ns μs Linear Comparators 63dB dB 3μA pA 19mA μA 3mV mV
SOT-23
ADCMP564BRQZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | with Latch |
| Subcategory | Comparator |
| Max Power Dissipation | 120mW |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCMP564 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Complementary, Differential, ECL, Open-Emitter |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Nominal Supply Current | 19mA |
| Power Dissipation | 120mW |
| Output Current | 30mA |
| Max Supply Current | 19mA |
| Propagation Delay | 830 ps |
| Quiescent Current | 25mA |
| Response Time | 0.83 ns |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.75V~5.25V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5.2V |
| Voltage Gain | 63dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 10μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Max Input Current | 3μA |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 3μA |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6V |
| Current - Quiescent (Max) | 5mA 25mA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 2mV @ -5.2V5V |
| Current - Input Bias (Max) | 3μA @ -5.2V5V |
| Hysteresis | ±1mV |
| CMRR, PSRR (Typ) | 80dB CMRR, 85dB PSRR |
| Propagation Delay (Max) | 0.83ns |
| Height | 1.65mm |
| Length | 8.66mm |
| Width | 3.91mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.50000 | $6.5 |
| 56 | $5.52214 | $309.23984 |
| 112 | $4.78589 | $536.01968 |
| 504 | $4.07415 | $2053.3716 |
Similar Linear - Comparators from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
